Skip To Main Content

Athletics

Sports

MARCH IS NATIONAL TRAINERS MONTH! 

 

 

GOOD LUCK GYMNASTICS AT THE STATE TOURNAMENT (INDIVIDUALS)!!!

 

Alyssa Fleahman (Bars and Floor); Sydney Martin (Beam); Payten St. Aubin (Beam); Hailey Beck (Bars); Ally Rekstad (Floor)

 

GIRLS NORDIC SKI - SECTION CHAMPS - ON TO STATE!!!!

THE GIRLS WERE ALSO 1ST IN RELAY. EMILY BAKER AND CLAIRE SWANSON WERE 1ST AND 2ND IN INDIVIDUAL. 

 

CONGRATULATIONS GYMNASTICS!!!

NWSC CONFERENCE CHAMPIONS!

 

NATIONAL SIGNING DAY!!!  February 7th, 2024

CONGRATULATIONS ALL ATHLETES!

 

Division II Athletes:

Left to Right:
Sawyer Rueckert, South Dakota School of Mines/Soccer; Myles Hanson, Augustana University/Baseball; Brett Groebner, Southwest State University/Baseball; Gabby Odegard, MN State University-Mankato/Swimming

Division III ATHLETES:

Left to Right:

Madalyn Anderson, Concordia-Moorhead/Volleyball; Hannah Holm, St Scholastica/Soccer; Olivia Seward, UW-Stevens Point/Swimming; Leila Bakri, UW-Stout/Soccer; Gavin Braley, North Central College/Lacrosse

Left to Right:

TJ Caouette, M State/Basketball; Nick Shade, UW-River Falls/Football; Logan Bunker, UW-River Falls/Football; Bentley Casey, Hamline/Baseball; Carter Bloom, St Scholastica/Football; TJ Reilly, Crown College/Baseball; Tim Johnson, St John's University/Football

 

CONGRATULATIONS BOYS SWIM/DIVE!

2023-2024 NWSC CONFERENCE CHAMPS!

 


 

CONGRATULATIONS ATHLETES!

NATIONAL SIGNING DAY - November 8th, 2023

Front Row: (L to R)

Madi Kucero (DII) Concordia-St Paul/Lacrosse, Katelyn Wozney (DII) Northern Michigan/Lacrosse, Sam Stockman (DI) Utah/Baseball, Carly Humphrey (DI) U of M/Hockey, Lauren Kammann (DII) Bemidji State/Golf, McKenna Rother (DII) Concordia St Paul/Soccer

Second Row: (L to R)

Maliyah Ritthirak (DII) Northern State/Soccer, Andrew Palm (DIII) UW-La Crosse/Baseball, Dani Henrichsen (ACHA) Maryville University/Hockey

 

CONGRATULATIONS GIRLS SWIM AND DIVE

NWSC CHAMPIONS!

CONGRATULATIONS GIRLS GOLF!!!

2023 SECTION CHAMPS - STATE TOURNAMENT BOUND!

 

Girls Golf Section

 

 

CONGRATULATIONS BOYS TENNIS!!!

2023 SECTION CHAMPS - GOING TO STATE!

 

2023 Boys Tennis

 

BOYS TENNIS INDIVIDUALS COMPETING AT STATE:

Singles: Cullen Brown

Doubles: Carson Haack/Henry Boese

CONGRATULATIONS TENNIS PLAYERS!

NWSC Girls Nordic Ski CHAMPIONS!  

 

Girls Nordic Ski Conference Champions

 

CONGRATULATIONS TO ATHLETES - NATIONAL SIGNING DAY!  February 1st, 2023

 

National Signing Day - All

 

All ERHS Athletes!

Division I   

 

National Signing Day DI

 

(L to R) Caleb Sandstrom-University of St Thomas, Cade Osterman-Iowa State University, Adria Kotzian-American University, Ella Johnson-Montana State University, Avery O'Donnell-University of South Dakota

Division II  

 

National Signing Day DII

 

(L to R) Cullen Asbeck-Alabama Huntsville, Darioh Balisidya-Winona St. University, Hunter Nething-MSU Mankato, Haylee Kammann-Bemidji State, Breanna Bernardson-Academy of Art University, Jessica Emerson-Bemidji State, Allie Voit-Bemidji State, Grady Magruder-Emmanuel College

Division III  

 

National Signing Day DIII

 

1st Row: Chase Morrissette-Aurora University, PJ Bono-U of W Stevens Point, Karen Balabon- U of W Superior, Julia Wilson-St Catherine's University, Kate Perbix-College of St Benedict, Mayci Larson-St. Catherine's University

2nd Row: Ethan Hogan-U of W Stout, Alexa Melcher-Wartburg, Andi Huselid-St. Olaf, Regan Zak-St. Olaf

Not pictured: Cullen Brown-U of W Superior

CONGRATULATIONS TO ATHLETES - NATIONAL SIGNING DAY!   November 2nd, 2022

 

2022 National Signing Day

 

Left to Right:

Jessica Emerson (Girls Soccer / Bemidji State), Allie Voit (Softball / Bemidji State), Alexa Melcher (Volleyball / Wartburg), Ella Johnson (Basketball / Montana State University),

Adria Kotzian (Lacrosse / American University), Chase Morrissette (Lacrosse / Aurora University), Avery O'Donnell (Golf / University of South Dakota), Cullen Asbeck (Lacrosse / Concordia-Wisconsin)

CONGRATULATIONS GIRLS TENNIS!!! 

TEAM - 4TH IN STATE!

Individual Players Participating in the State Tournament:

 

Individual State Players

 

(Left to right): Ava Nelson (singles), Kate Perbix, Mya Nelson, Leah Skogquist-Berg, Paige Johnson (doubles)

2022 NWSC Conference AND Section 7AA CHAMPIONS!

Good luck in the State Tournament on 10/25 and 10/26!

2022 ERHS Girls Golf!  Congratulations for winning the Section and competing in the State Tournament! Good luck at State!

 

2022 Girls Golf

 

CONGRATULATIONS TO THE ERHS/ZHS GIRLS LACROSSE TEAM FOR WINNING THE SECTION AND COMPETING AT THE STATE TOURNAMENT!!!  Good luck at State!

 

2022 Girls Lacrosse

 

CONGRATULATIONS TO THE 2022 BOYS TENNIS TEAM!  They placed 2nd in Section play and 3 players qualified for the State Tournament! GOOD LUCK at STATE!!!

Singles: Cullen Brown

 

Cullen Brown

 

Doubles: Henry Boese and Carson Haack

 

Henry Boese and Carson Haack

 

Congratulations to the 2021-2022 Wrestling Team! The following 4 Wrestlers qualified to compete in the State Tournament:

GOOD LUCK Alex Artman, Gavin Hilyar, Daunte Sasse-Doering and Brady Thompson! 

 

Wrestling State Qualifiers

 

CONGRATUALATIONS to the 2021-2022 Gymnastics Team! They are Section 7AA

 Champions and will compete in the State Tournament!

 

2021-2022 Section Champions

 

CONGRATULATIONS to the 2021-2022 Girls Nordic Ski team on their Section Championship and State Berth! 

The Nordic Ski Boys Relay team are Section Champs and headed to State, along with one individual pursuit skier!  

 

CONGRATULATIONS to Nordic Ski

 

 

Nordic Ski Section Champions 2021-2022

 

Congratulations to the 2020-2021 Softball Team for being named the Section
8AAA Champions and qualifying for the State Tournament!

 

State Softball

 

Congratulations to the 2020-2021 Gymnastics Team for being named the
5AA Champions and qualifying for the State Tournament!

Coach Jenn Bartlett was named State AA Gymnastics Coach of the Year! 

 

Gymnastics State Photo

 

Congratulations to the 2020-2021 Girl's Nordic Ski Team
for qualifying and participating in the State Tournament!

 

Girls Nordic State Team Picture

 

** Click the navigation links on the left for the information you desire.

                        NOVEMBER 11th, 2020
                      NATIONAL SIGNING DAY

 

Langbehn
Volkers

 

Congratulations to the following students for continuing their athletic journey at the next level!
Johanna Langbehn (Basketball) St. Thomas, and Annabelle Volkers (Softball) Illinios State University.

Congratulations to the Gymnastics Team for being named the
5AA Champions and qualifying for the State Tournament!

 

Gymnastics2019

                                 

 

Congratulations to the Girl's Nordic Ski Team
for qualifying for the State Tournament!

 

Girl

 

 

                                  FEBRUARY 5th, 2020
                                NATIONAL SIGNING DAY

 

NationalSigningDay1

 

Congratulations to the following students for continuing their athletic journey at the next level!
Abby Barschdorf(Basketball)Hameline University, Abby Filipiak(Golf)UW-Stout, Alexa Engebretson(Basketball)UW-Eau Claire, Beau Ruby(Football)Gustavus, Clarissa Hilary(Volleyball)Valley City State University, Isaac Hultberg(Tennis)Hameline University, Jake Cunningham(Football)Hameline University, Kaylin Plautz(Volleyball)UW-Superior, Lydia Haack(Basketball)Upper Iowa University, Molley Bense(Volleyball)Buena Vista University, Paige Anderson(Tennis)MSU-Mankato, Sam Erickson(Baseball)Bethel University, Sam Orgon(Baseball) Luther College, Seth Hopkins(Football)St. Thomas University, Simon Gregersen(Baseball)DMACC, Stuart Morrell(Tennis)University of Northwestern - St. Paul, Talon Heath(Lacrosse)Lewis University, Tyson Dusosky(Baseball)NIACC, and Zach Stroh(Baseball)Butler C.C.

 

Congratulations Elk River Volleyball! MSHSL Section 7AAA Champions and State Qualifiers! 

Volleyball2019

  Congratulations Team 128! MSHSL Class 5A - State Semifinalist Class 5A - Section 6 Championship

 

Team 128 at US Bank Stadium

 

 

Congrats! Student/athlete college signing day!

Clarissa Hilary, Volleyball - Valley City State University Abby Filipiak, Golf - U of M Crookston Josh Hebrink, Golf - U of WI - Stout 

 

ERHS Early Signing Nov. 13

 

2019 Girls State Tennis 5th Place Champs!!

 

ERHS Girls Tennis Varsity

 

February 6, 2019

National Signing Day

 

National Signing Day

 

Front row:  Ava Grimm, Track & Field, University of Mary Div. II - Angel Fredin, Track & Field, UW Stout Div. III - Larkin Clem, Volleyball, St. Mary's Div. III - Abbey Benson, Lacrosse, UW River Falls Div. III, Alexis Beck, Softball, St. Ben's Div. III - Kelsey King, Hockey, MN State Mankato Div. I

Back row:  Charlie Eldredge, Baseball, St. Thomas Div. III - Tyler Benson, Wrestling, Augsburg Div. III - Carson Friestad, Soccer, U of MN-Morris Div. III - Evan Miller, Football, Hamline Div. III - Sarah Johnson, Volleyball, Upper Iowa Div. II - Devon Roberts, Lacrosse, U of Alabama-Huntsville Div. II - Dylan Fruth, Basketball, U of Jamestown NAIA - Kaden Hendrickson, Lacrosse, U of Alabama-Huntsville Div. II

Deanna Dokken, Tennis, MN State Mankato Div. II

 

DDokken

 

Boys Swimming/Diving 5th Straight NWSC Conference Champs!

 

BSW 5th Conf Champ!

 

November 14, 2018

Early Signing National Letter of Intent

 

Early Signing

 

Shelby Novotny-Softball-Northern State, Sarah Johnson-Volleyball-Upper Iowa, Kelsey King-Hockey-MN State Mankato, Kaden Hendrickson-Lacrosse-U of Alabama-Huntsville, Ava Grimm-Track & Field-Univ. of Mary

Devon Roberts-Lacrosse-U of Alabama-Huntsville, Charles Eldridge-Baseball-St. Thomas, Larkin Clem-Volleyball-St. Mary's, Abbey Benson-Lacrosse-UW River Falls

2018 ERHS GIRLS TENNIS TEAM

     STATE AA BACK-TO-BACK CONSOLATION TITLE CHAMPS!                                                           

     7AA SECTION CHAMPIONS!

 IMG_1122.jpg

 

National Signing Day February 2018

 

February 7, 2018

Today at Elk River High School and the following students participated in a National Signing Day!  We are celebrating many students as they commit to compete at the next level.

Pictured in the front row from left to right are: Reilly Springman, Hockey, UW-River Falls DIII; Madison Bizal, Hockey, The Ohio State University DI; Meagan Brown, Tennis, Siena College, Albany NY DI; Shayne Schoenfelder, Soccer, University of Illinois, Chicago DI; Ronnie Audette, Football, Oregon State University DI; Laura Schmierer, Hockey, Marian University DIII

Back row from left to right are: Carter Baldwin, Football and Track, Dordt College NAIA; Emma Brotemarkle, Lacrosse, North Michigan University DII; Erin Davis, Volleyball, Mississippi College DII; Sherrod Kpahn, Football, Bemidji State DII; Mitch Stroh, Baseball, Augustana College NCAA DII; Ciara Bailey, Soccer, Concordia St. Paul DII; Patrick Boland, Football, Minot State DII, Haley Ullrich, Softball and Volleyball, Alma College DIII; Jackson Sundt, Football UW-River Falls DIII Not pictured: Kaja Montplaisir, Swimming and Diving, UW-Stevens Point DIII

2017 TEAM 126 STATE CLASS 5A 2nd PLACE!

2017 TEAM 126 SECTION 6AAAAA CHAMPIONS!

 

Team 126

 

ERHS EARLY SIGNING

Congratulations to the following Elk River student athletes who are committing to participate in college athletics.  D-I and D-II athletes have signed their National Letter of Intent.

Madison Bizal, girls hockey, Ohio State (D-I); Meagan Brown, girls tennis, Siena College (D-I); Erin Davis, volleyball, Mississippi College (D-II), Reilly Springman, girls hockey, UW-River Falls (D-III); Laura Schmierer, girls hockey, Marian University (D-III); Kaja Montplaisir, girls swim, UW-Stevens Point (D-III)

ERHS MEAGAN BROWN 2ND PLACE AT STATE TOURNAMENT!

ERHS GIRLS TENNIS TEAM 2017 STATE AA CONSOLATION CHAMPS-5TH PLACE!

COACH TERRY McLEAN PRESS BOX DEDICATION!

 

Terry McLean

 

ERHS GIRLS TENNIS 2017 SECTION 7AA TEAM CHAMPS!

ERHS GIRLS TENNIS 2017 NWSC CONFERENCE CHAMPS!

 

G Tennis NWSC

 

2017 CHRIS UDALLA STATE TRIPLE JUMP CHAMP!

 

Udalla

 

ERHS BOYS GOLF 2017 7AAA SECTION CHAMPS!

ERHS BOYS TRACK 2017 7AA SECTION CHAMPS!

ERHS BOYS TRACK 2017 NWSC CONFERENCE CHAMPS!

ERHS GIRLS GOLF 2017 NWSC CONFERENCE CHAMPS!

ERHS BOYS TENNIS 2017 NWSC CONFERENCE CHAMPS!

ERHS GIRLS BASKETBALL IS THE 2017 STATE 4A CHAMPIONS!             

 National Signing Day 2016

 

National Signing Day

 

  Gabi Haack - Girls Basketball - Bradley, Sidney Wentland - Girls Basketball - Denver, Jack Hendrickson - Boys Lacrosse - Alabama - Huntsville, Benton Maass - Boys Hockey - New Hampshire, Nick Perbix - Boys Hockey - St. Cloud State, Nick Rice - Football - University of St. Thomas, Jalon Nielson - Football - University of St, Thomas, Kelsey Cox, Girls Basketball - Jamestown State, Connor Hogan - Baseball - Upper Iowa University, Danielle Lachmiller, Girls Basketball - UW- River Falls, Shae McLean - Girls Hockey - University of St. Thomas, Rae Korinek - Girls Hockey - UW - River Falls, Kennedi Mitchell, Girls Hockey - Bethel University, Maria Brown - Track/CC - Concordia St. Paul, Drea Westgaard - Girls Hockey - Johnson & Wells, Danielle Dokken - Tennis - MSUM, Annie Dalton - Girls Hockey - Lake Forest

 TEAM 125 IS THE 2016 STATE 5A CHAMPIONS!

  

TEAM 125